Hibrit Ofisler Yeni Düzende Yetenekleri Ortaya Çıkarıyor
20 MART 2022

Pandeminin yeni dünya düzenine etkilerinden olan işgücünün bir bölümünün uzaktan çalışma sistemine geçtiği bir dönemde, hibrit çalışmaya uygun ofis dizaynları şirketlerin ilgi odağındadır.

Hibrit çalışma yöntemi; ev ve ofis ortamlarında çalışmaların birlikte devam etmesi yöntemidir. Pandemi etkilerinin devam ettiği günümüz şartlarında, şirket çalışanlarının tercihi hibrit çalışma yöntemidir. Bu tercih, ofislerin çalışma alanlarının yeniden dizayn edilme ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Hibrit Çalışma yönteminin en önemli kriterlerinden birisi de uzaktan çalışan yeteneklerin, mesafelere önem verilmeden iş yapma sürecine dahil edilmesidir. Bu yönteme göre, yetenek havuzu içerisinden sadece iş yapma yeteneğine ve yetkinliğine göre seçilme kriteri ön plana çıkmaktadır.

Avrupa’da yeni bir topluluk olan Studio Alliance birlikteliğinin Türkiye’den seçilmiş tek mimarlık şirketi temsilcisi DİEM Mühendislik ve Mimarlık’ın Genel Müdürü C.Melih Şamlı, yurt içi ve yurt dışında firmaların “hibrit çalışma” yönteminin ofis tasarımına etkisinin gündemlerinde olduğunu bildirerek  “Şirketlerin marka ve kültürünü yansıtmak yolunda önemli yapıtaşlarından biri olan ofisler artık hibrit tarzını yansıtmak zorunda. Şirketler, hibrit bir ofis bünyesinde çalışacak olanları artık çok farklı ve geniş bir skaladan seçebiliyor. Mesafe kavramı olmadan küresel ölçekte bile becerileri yüksek kişileri bünyeye katmak kolaylaşıyor” dedi.

C.Melih Şamlı, günümüzde  yetenek, bilgi-becerilerin önemli olduğunu, yeteneklerin dünyada bir havuzdan seçilerek alınmasının yaygınlaştığına dikkat çekti: “Hibrit iş yerleri personel alımını kısıtlayabilecek herhangi bir coğrafi sınır engelini ortadan kaldırıyor. Bunun yanında yapılan araştırmalar, uzaktan çalışanların yaklaşık yüzde 77’sinin üretkenliklerinin arttığını ve yükselen bir performans ortaya koyduklarını işaret ediyor. Verimlilikteki ve yeteneği ortaya koymaktaki bu artış, ofis ortamındaki sosyal ortamla dikkatlerin dağılmaması ve kesintisiz çalışma şeklinden kaynaklanabilir. Ayrıca, daha iyi kurulan iş ve özel yaşam dengesi sayesinde üretkenlikte de yükselişler meydana gelme durumu söz konusudur”

 

 “İş ve Yaşam Dengesi sağlandı”

Şamlı, pandemi sürecinde çalışma düzeninin birçok değişikliğe neden olduğunu, çalışma düzenine yeni bir devrim getirdiğini de ekledi : “İnsanların nasıl, ne zaman ve nerede çalışmak istediklerine dair beklentilerindeki değişim aslında tüm sektörleri yeniden yapılanmaya yöneltti. Salgının, global ölçekte uzaktan çalışmayı ivmelenmesiyle çok daha fazla firma özelleştirilmiş iş deneyimi sunmaya başladı.  Hibrit çalışma modeliyle olası dikkat dağınıklığı gibi unsurlarının önüne geçildiği gibi, kişilerin verimliliğinin de önünü açtı. Böylelikle insanların iş-yaşam dengesini de ihtiyaçlarına göre kurmalarına olanak sundu. Hibrit çalışma modelini birçok şirket pandemi sürecinde keşfederken, şirketlerin çoğu çalışan motivasyonunu ve verimliliğini artıracak yeni çözümler üzerindeki araştırma ve çalışmalarını sürdürüyor. Klasik ofisler yerlerini artık çalışanları ve şirketleri özgürleştiren yeni nesil ofislere bıraktı. Böylelikle çalışanlar sosyal açıdan daha aktif olmaya ve çalışma ortamına daha çok sahip çıkmaya başladıkları ortama ulaştılar”