DOĞRU ÇÖZÜMLER İÇİN PUZZLE MODELİ
08 MAY 2021

Diem, ofislerin pandemi sonrası oluşan yeni ihtiyaçlarını puzzle modeliyle çözüyor. Diem Mimarlık’ın kurucu ortağı C. Melih Şamlı Dünya Gazetesi’ne verdiği röportajda puzzle modeliyle hem işyerlerindeki verimliliğin arttığını hem de çalışanların pandemi sürecinde ister evden ister ofiste çalışarak ihtiyaçlara uygun olan çözümün üretildiğini anlatıyor.

“Puzzle mantığında nasıl küçük parçaları birleştirdiğinde resmi görmeye başlıyorsunuz, bizim modelimiz de buradan yola çıktı" diyen Şamlı, ihtiyaçları belirleyip, evden çalışma, ofise gelme ya da dönüşümlü modeller gibi çözümler sunarak tasarım yaptıklarını söyledi. Uygulamasını yaptıkları projelerin, ofis küçültme üzerine olduğunu belirten Şamlı şöyle devam etti: “8-9 kata yayılan 10 bin metrekarelik ofisleri olan müşterimiz vardı. Şu anda 4 katını geri veriyorlar. 400 kişilik ekiplerini ise 200'ünü evden çalışmaya yönlendirip, ofislerini en fazla 200 kişi çalışacak şekilde organize ettiler."

“Boş Ofisler rezidansa dönüşecek”

Çalışma düzeninin değişmesinden dolayı 2021’de ofis alanına ihtiyacın yüzde 40 oranında azalacağına inandıklarını belirten Şamlı, bu yapıların ise pandemi sonrası oluşan yeni konut ihtiyacında kullanılabileceğini dile getirdi. 

“Yeni konut düzeninde dubleks ya da 4+1 yerine içinde çalışma ve spor alanı olan yaşam alanlarına ihtiyaç artacak”diyen Şamlı şöyle konuştu: “İnsanlar artık bu ihtiyaçlarını dışarı dışarı çıkmadan karşılamayı amaçlıyor. Yeni konutlar yapılarak bu ihtiyaçların karşılanması çok zor, ancak mevcut stoku bu şekilde değerlendirilebilir.”